flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як звернутися до Європейського суду

  Як звернутися до Європейського суду?



Що таке Європейський суд з прав людини?

Європейський суд з прав людини є міжнародним судом, що базується в Страсбурзі. Він складається з сорока семи суддів, відповідно до числа держав - членів Ради Європи, які ратифікували Конвенцію про захист прав людини та основних свобод. Судді Cуду засідають в особистій якості і не представляють жодної держави.

Права, що знаходяться під захистом:

право на життя;

право на свободу думки, совісті і релігії;

право на свободу та особисту недоторканність;

право на свободу вираження поглядів;

право на справедливий судовий розгляд у цивільних і кримінальних справах;

право на ефективний засіб правового захисту;

право на мирне користування власністю;

право на повагу приватного та сімейного життя;

право голосувати і виставляти свою кандидатуру на виборах.

Хто може звернутись до Європейського Суду?

Звернення до суду можуть направлятись у випадку порушення державами - членами прав і гарантій, які закріплені в Конвенції або в її Протоколах.

ВАЖЛИВО знати!!! Вам необов'язково бути громадянином однієї з держав, пов'язаних з Конвенцією. Достатньо того, що порушення на яке Ви скаржитесь було здійснено в межах юрисдикції однієї з держав - членів.

Ви можете бути фізичною або юридичною особою, наприклад, компанією або асоціацією.

Ви можете звернутися зі скаргою до Суду, якщо вважаєте, що Ви особисто і безпосередньо стали потерпілим від порушення одного чи більше основних прав з боку однієї або кількох із держав. Ви не можете зробити загальну скаргу з приводу будь - якого закону або заходу, наприклад, тому, що він здається несправедливим, також Ви не можете скаржитися від імені інших людей (за виключенням належним чином оформленого офіційного представництва).

Суд може розглядати лише ті заяви, які спрямовані проти держав, що ратифікували Конвенцію та відповідні протоколи, і які стосуються подій, що відбувалися після дати ратифікації.

ЗВЕРНІТЬ увагу!!!

Згідно з п. 1 статті 35 Конвенції, Суд приймає заяви до розгляду лише після того, як були використані усі внутрішні засоби юридичного захисту, і лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення. Суд не розглядає заяву, яка не відповідає цим умовам прийнятності.

Перед зверненням до Суду Ви повинні використати усі засоби судового захисту в державі, проти якої спрямована заява, які могли б призвести до усунення порушення, що є предметом оскарження.

Перебіг шестимісячного строку припиняється вмомент отримання Судом від Вас першого листа, в якому чітко викладено – хоча бу стислій формі – предмет заяви, яку Ви маєте намір подати, або заповненого формуляру заяви.

Як подавати заяву до Суду?

Офіційними мовами Суду є англійська та французька, але за бажанням Ви можете звертатися до Секретаріату Суду офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію. На початковій стадії провадження Суд може також листуватися з Вами цією мовою. Проте, якщо Суд не визнає заяву неприйнятною на основі надісланих документів, а вирішить запропонувати Уряду висловити свою позицію щодо скарг заявника, Суд вестиме листування англійською чи французькою мовою, а Ви чи Ваш представник, за загальним правилом, повинні будете надсилати подальші зауваження англійською чи французькою мовою.

Суд приймає лише ті заяви, якінадіслані поштою (а не по телефону). Якщо Ви відсилаєте свою заяву електронною поштою або факсом, Вам обов’язково потрібно продублювати її звичайною поштою.

ВАЖЛИВО знати!!!

Листи і документи, які надсилаються до Суду, не слід прошивати степлером, склеювати чи скріплювати іншим чином. Усі сторінки повинні бути послідовно пронумеровані.

Зміст заяви Згідно з положеннями правила 47 Регламенту Суду, в заяві необхідно:

а)навести стислий виклад фактів, щодо яких Ви скаржитися, та суть Ваших скарг;

б)зазначити права, гарантовані Конвенцією або протоколами до неї, які, на Вашу думку, були порушені;

в)назвати національні засоби юридичного захисту, якими Ви скористалися;

г) навести перелік рішень судів (або інших державних органів) у справі, із зазначенням дати кожного рішення та органу, який його виніс, а також коротку інформацію про зміст цього рішення.

До листа необхідно додати копії самих рішень (Суд не повертає надіслані йому документи, тому необхідно надсилати виключно копії, а не оригінали).

Правило 45 Регламенту Суду вимагає, щоб заява була підписана Вами як заявником, або Вашим представником.

Якщо Ви не бажаєте розкривати свою особу, Ви маєте про це зазначити в заяві до Суду та викласти причини на виправдання такого відступу від загального правила гласності провадження в Суді. У виняткових і виправданих випадках Голова Палати Суду може надати дозвіл на анонімність.

Адреса суду :

The Registrar

European Court of Human rights

Council of Europe

F–67075 STRASBOURG CEDEX

FRANCE – ФРАНЦІЯ

Який порядок розгляду звернення?

Після отримання від Вас першого листа або формуляру заяви Секретаріат Суду надсилає відповідь з повідомленням про те, що за Вашим іменем було відкрито справу, номер якої потрібно зазначати в усіх наступних листах до Суду.

Ви маєте своєчасно і сумлінно відповідати на листи Секретаріату Суду. Будь-яка затримка з відповіддю може розцінюватися як те, що Ви не зацікавлені у продовженні провадження в Суді, і розгляд заяви, відповідно, припиняється.

На який результат можна сподіватись?

Якщо Cуд приходить до висновку, що мало місце порушення, він може присудити вам компенсацію, сума грошей як компенсація за деякі види збитку. Суд може також зобов’язати державу відшкодовувати витрати, які Ви понесли під час розгляду справи. Якщо суд приходить до висновку, що не було порушення, вам недоведеться платити ніяких додаткових витрат.

УВАГА!!!

Суд не уповноважений скасовувати національні рішення або закони. Суд не несе відповідальності за виконання своїх рішень.

Як тільки Суд виніс рішення, відповідальність за його виконання переходить на розгляд Комітету Міністрів Ради Європи, в завдання якого входить контроль виконання і забезпечення того, щоб будь-які компенсації виплачувалися. Процедура розгляду справи безкоштовна. Процедура розгляду справ Судом є письмовою, щоне потребує Вашої особистої присутності у Суді. Вас обов’язково буде поінформовано про будь-яке рішення, винесене Судом у Вашій справі.