flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Звертаємось до суду

ЗВЕРТАЄМОСЬ ДО СУДУ !

Так склалось, що в нашій країні рівень довіри до суду бажає кращого. Люди бояться звертатись за захистом своїх прав через витрати, яких вони можуть понести у зв’язку з цим, бояться бути несправедливо засудженим і даремно витрачати свій час. Та й взагалі, коли не знаєш що криється за процедурою здійснення судочинства, не дуже хочеться мати з цим справу.

В Україні кількість звернень до суду щороку зростає, але багато порушених прав так і не відновлюються через елементарну необізнаність громадян з тим, що для цього потрібно робити. А насправді все не так складно як здається. Потрібно лише дізнатись про те, до якого суду треба звертатись і подати туди позовну заяву. За загальним правилом треба звертатись до суду, який знаходиться за місцем проживання відповідача, хоча є й винятки. Так, якщо справа стосується виплати аліментів чи розірвання шлюбу або захисту прав споживачів, то вона може розглядатись за місцем проживання позивача. Звернення до суду відбувається шляхом подання позовної заяви. Вимоги щодо її написання містяться в ст.119 Цивільного процесуального Кодексу України.

Вона повинна містити:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) ім’я (найменування) позивача і відповідача, а також ім’я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв’язку, якщо такий відомий;

3) зміст позовних вимог;

4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

7) перелік документів, що додаються до заяви.

Також до позовної заяви повинні додаватись документи, що підтверджують сплату судового збору та оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Зазвичай це квитанції, причому обов’язково оригінали. Для того щоб їх оплатити потрібно знати реквізити суду, а їх можна дізнатись в самому суді. Нажаль, зараз немає єдиного реєстру інформації про реквізити суду яка б була загальнодоступною для усіх громадян, а вони змінюються досить часто. Тому перед тим як подавати заяву краще зайти до приміщення суду і переписати його реквізити. А вже потім в банку заповнити квитанцію і оплатити її. Розмір судового збору визначається в Декреті Кабінету Міністрів „Про державне мито”. Із позовних заяв він становить 1 відсоток від ціни позову, але не менше ніж 51 і не більше ніж 1700 гривень, із заяв про розірвання шлюбу – 8,5 грн., із заяв про розірвання повторного шлюбу – 17 грн., із апеляційних скарг – половину суми, сплаченої за подання позовної заяви тощо. Розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду у цивільних справах становить 30 гривень. Але не треба боятись звертатись до суду через те що сума, яку потрібно сплатити є значною. У разі якщо рішення буде ухвалено на вашу користь, відповідач зобов’язаний відшкодувати вам судові витрати. Таким чином ваші втрати будуть полягати лише у часі, який потрібен для вчинення всіх дій. Позовна заява повинна бути підписана позивачем або його представником із зазначенням дати її подання. Позивач обов’язково повинен додати до позовної заяви стільки її копій та копій всіх документів, що додаються до неї, скільки є відповідачів та третіх осіб, яких стосується розгляд цієї справи. Подавати заяву краще особисто, але так, щоб в канцелярії суду вам поставили відмітку про те, що вони її отримали. Протягом десяти днів з моменту отримання її судом, суддя повинен відкрити провадження по справі, або відмовити у її відкритті, але при цьому мотивувати своє рішення. Якщо ж суддя у позовній заяві виявить певні недоліки, то він зобов’язаний надати строк для їх усунення.

Ось і вся процедура звернення до суду. Далі йде стадія судового розгляду справи, яка й буде вирішувати суть суперечки. Але на 90 відсотків вона залежить від правильності складення позовної заяви і доказів, які надані для її підтвердження. Тому саме на її написання слід звертати особливу увагу при зверненні до суду.

Підводячи підсумки, хочеться ще раз сказати що звертатись до суду не так складно і безнадійно, як це іноді здається. І в багатьох випадках це можна зробити власними зусиллями. Та все ж, якщо справа є складною і розібратись в ній до кінця не так просто, варто звернутись за допомогою до юриста. Після консультації ви вже будете знати напевно чи варто судитися, чи можливо є інші варіанти вирішення Вашої проблеми.