Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Затверджую
Голова Демидівського районного
суду Рівненської області
_________________ А.О.Олексюк
«____»____________ 2010 року
ІНСТРУКЦІЯ
з охорони праці для Демидівського районного суду
про заходи пожежної безпеки
1. Галузь застосування
1. Ця інструкція поширюється на службове приміщення Демидівського районного суду Рівненської області та приміщення котельні і встановлює основні вимоги до забезпечення пожежної безпеки в них.
Інструкція є обов’язковою для вивчення та виконання всіма працівниками суду та відвідувачами.
2. Вимоги пожежної безпеки
2.1. Вимоги пожежної безпеки до утримання теріторії.
До будівлі суду має бути забезпечений вільний доступ.
Протипожежні розриви між будинком та відкритими майданчиками повинні відповідати вимогам будівельних норм. Їх не дозволяеться захаращувати, використовувати для складування матеріалів, стоянок транспорту.
Проїзди і проходи до будівлі, пожежних вододжерел пожежного інвентарю, мають бути завжди вільними, утримуватися справними і перебувати в задовільному стані у будь–яку пору року.
Забороняється зменшувати нормативну ширину проїздів. На території суду повинні бути встановлені таблички із зазначенням на них порядку виклику пожежної охорони, інформація про розміщення первинних засобів пожежогасіння.
2.2. Вимоги пожежної безпеки до утримання приміщення суду.
Для приміщення суду необхідно визначати категорію вибухопожежної та пожежної небезпеки за ОНТП 24-86, та клас зон за Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ). На вхідних дверях у вищезазначеному приміщенні необхідно вивішувати табличку з визначенням категорії вибухопожежної та пожежної небезпеки та класу зони. Приміщення суду повинне своєчасно очищатися від горючого сміття і постійно утримуватися у чистоті. Розміщення у приміщенні меблів та обладнання слід здійснювати таким чином, щоб забезпечувався вільний евакуаційний прохід до дверей виходу з приміщення.
Навпроти дверного отвору має залишитися прохід шириною, яка дорівнює ширині дверей, але не менше
Дотримуватися таких вимог:
– забороняється влаштування кладових чи інших допоміжних приміщень під сходовими маршами;
– відповідальному за пожежну безпеку в суді ретельно о глядати приміщення контролювати забезпечення приміщення суду потрібною кількістю первинних засобів пожежегасіння, справних засобів зв’язку, пожежної автоматики та сигналізації ( в разі наявності);
– не дозволяється заповнення приміщення людьми понад установлену проектом норму, звуження проходів.
Приміщення суду повинне бути забезпечене необхідною кількістю вогнегасників згідно з вимогами загальнодержавних Правил пожежної безпеки в Україні. Їх слід встановлювати в легкодоступних місцях (коридорах, біля входів (виходів) з приміщення тощо) таким чином, щоб вони не заважали під час евакуації, була можливість прочитування маркувальних написів на корпусі. Відстань від найбільш віддаленого місця у приміщенні до місця розташування вогнегасника не повинна перевищувати
Перезарядженню підлягають вогнегасники із зірваними пломбами. Усі працівники повинні вміти користуватися вогнегасниками.
Горище та приміщення котельні повинні утримуватися в чистоті, забороняється використовувати Їх не за призначенням (для зберігання меблів, устаткування, інших сторонніх предметів).
У разі перепланування приміщення, зміни його функціонального призначення необхідно дотримуватися протипожежних вимог чинних нормативних документів будівельного та технологічного проектування.
У зв»язку з використанням у приміщенні персональних комп»ютерів, приміщення суду повинне бути оснащене переносними вуглекислотними вогнегасниками. Персональні ком»ютери після закінчення роботи на них повинні відключатися від електромереж
2.3.Заходи пожежної безпеки під час застосування відкритого вогню.
Розводити багаття, розігрівати бітуми та смоли в бітумоварках, користуватися смолоскипами на території організації забороняється. Електрозварювальні роботи , пов»язані із застосуванням відкритого вогню, допускаються тільки з письмового дозволу керівника або особи, яка виконує його обов»язки. Дозвіл (наряд-допуск) на проведення вогневих робіт повинен оформлюватися напередодні проведення цих робіт, який узгоджується з начальником ДПД (фахівцем з пожежної безпеки, службою охорони праці). До проведення вогневих робіт допускаються тільки кваліфіковані працівники, які мають при собі посвідчення газоелектрозварника і талон про складання заліку з правил пожежної безпеки.
Проведення вогневих робіт дозволяється тільки після виконання заходів щодо забезпечення пожежної безпеки при справному обладнанні. Перевірка впорядкування робочого місця до пожеженебезпечного стану та перевірка місця проведення цих робіт протягом 2 годин після їх закінчення, забезпечується посадовою особою, відповідальною за пожежну безпеку по місцю проведення вогневих робіт. Виконання вогневих робіт повинно негайно припинятися на вимогу особи, відповідальної за безпечне проведення робіт, та органів державного пожежного нагляду.
2.4. Правила утримання технічних засобів протипожежного захисту.
Приміщення повинне бути оснащене автоматичними установками пожежної сигналізації (АУПС) та автоматичними установками пожежегасіння (АУП), системами димовидалення, технічними засобами оповіщення про пожежу та засобами зв’язку відповідно до вимог чинних нормативних документів. Усі установки мають бути справними, утримуватися в працездатному стані і мати сертифікат відповідності. Для утримання в працездатному стані АУПС, АУП, систем димовидалення, оповіщення про пожежу необхідно забезпечувати такі заходи:
– технічне обслуговування з метою збереження показників безвідмовної роботи відповідними організаціями, що мають ліцензії на виконання робіт протипожежного призначення;
– матеріально-технічне (ресурсне) забезпечення з метою безвідмовного виконання функціонального призначення в усіх режимах експлуатації, підтримання і своєчасне відновлення працездатності;
– опрацювання необхідної експлуатаційної документації для обслуговуючого і чергового персоналу. Мережі протипожежного водогону повинні забезпечувати потрібні за нормами витрати та напір води.
2.5. Утримання інженерного обладнання.
Силове і освітлювальне електроустаткування, електропроводка та інші споживачі електроенергії повинні виконуватися та експлуатуватися відповідно до ПУЕ і до Правил технічної експлуатації електроустановок (ПТЕЕ).
Електромережі, розподільні пристрої, апаратура, електрообладнання, вимірювальні прилади, а також запобіжні пристрої різного типу, рубильники та інші пускові апарати і пристрої повинні монтуватися на негорючих основах.
Для загального відключення силових та освітлювальних мереж
складських приміщень з протипожежними зонами, архівів та інших подібних приміщень необхідно передбачати встановлення апаратів відключення зовні вказаних приміщень на негорючих стінах.
Розподільні електрощити, інше електроустаткування і електроапаратура, повинні періодично оглядатися, перевірятися на герметичність і очищатися від пилу. Приєднання нових споживачів електричної енергії повинно проводитися з відома особи, відповідальної за експлуатацію електрогосподарства з обов’язковим розрахунком навантаження на електромережі. Зіпсовані електроапарати та прилади повинні бути терміново відремонтовані або замінені на інші.
Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняється. Настільні лампи, вентилятори, телевізори, радіоприймачі, холодильники та інші електроприлади повинні вмикатися в мережу тільки через справні штепсельні розетки і електрошнури. Експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється. Заміри опору ізоляції в силових і освітлювальних мережах необхідно проводити не менше одного разу на рік.
Забороняється встановлення електропобутових приладів (телевізорів, холодильників тощо) в нішах меблів. У приміщеннях електроустановок повинні застосовуватися вуглекислотні вогнегасники.
Під час перевірки службових приміщень і кабінетів після закінчення роботи працівники зобов’язані відключити електрообладнання, електроприлади від електромережі, перебування яких у нічний час піп напругою необов’язкове.
Обігрівання приміщень повинно здійснюватися тільки приладами центрального водяного опалення. У разі виникнення пожежі треба негайно вимкнути вентиляційні системи за відсутністю їх аварійного вимкнення.
Під час експлуатації побутових кондиціонерів забороняється:
– у разі встановлення кондиціонера у віконному отворі використовувати як опорні конструкції горючі елементи конструкцій рам;
– кустарно переробляти кондиціонери;
– замінювати триполюсні штепсельні роз’єднувачі на двополюсні;
– встановлювати кондиціонери у внутрішніх протипожежних перегородках та стінах.
2.6. Порядок огляду, приведення в протипожежний стан і закриття приміщення після закінчення роботи. Після закінчення робочого дня працівники повинні навести порядок на робочому місці, зачинити вікна та вимкнути електроживлення приладів і обладнання, яким вони користувалися. Відповідальний за пожежну безпеку у приміщенні після закінчення роботи повинен оглянути його, переконатися у відсутності порушень, що можуть привести до пожежі, перевірити відключення електроприладів, обладнання, освітлення.
2.7. Обов’язки працівників охорони.
Несення охоронної служби працівниками охорони здійснюється в установленому порядку. Обов’язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму викладені у окремій інструкції для працівників охорони.
3. Обов’язки та дії працівників у разі пожежі.
У разі виявлення ознак пожежі працівник, який їх помітив, повинен:
– негайно повідомити про це Державну пожежну охорону за телефоном 101, вказати при цьому адресу кількість поверхів, місце виникнення пожежі, наявність людей, а також своє прізвище;
– повідомити про пожежу керівника, пожежну охорону підприємства;
– організувати оповіщення людей про пожежу;
– вжити заходів щодо евакуації людей та матеріальних цінностей;
– вжити заходів щодо гасіння пожежі з використанням наявних вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.
Керівник та пожежна охорона установи, яким повідомлено про виникнення пожежі, повинні :
– перевірити, чи викликано Державну пожежну охорону;
– вимкнути у разі необхідності струмоприймачі та вентиляцію;
– у разі загрози життю людей негайно організувати іх евакуацію та іх рятування, вивести за межі небезпечної зони всіх працівників, які не беруть участь у ліквідації пожежі;
– перевірити здійснення оповіщення людей про пожежу;
– забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі;
– організувати зустріч підрозділів Державної пожежної охорони, надати їм допомогу у локалізації та ліквідації пожежі.
Після прибуття на пожежу підрозділів Державної пожежної охорони повинен бути забезпечений безперешкодний доступ їх до місця, де виникла пожежа.
Розроблено
Керівником апарату
Демидівського районного суду
______________Бондарчук А.В.
22 липня 2010 року
Узгоджено:
________________________________
посада)
________________________________
_______________ ________________
(підпис) ПІП
«___»_______________2010 року